Siparis Telefon:


0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

ALIŞVERİŞ SEPETİ
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
 

GÜNEY KORE

 

1960’larda en fakir ülkelerden biriyken bugün kişi başına millî gelirini 20 bin doların üstüne çıkaran Kore gerçeğinin temelinde neler yatıyor? Koreli yatırımcılar Türkiye’ye neden bu kadar ilgi gösteriyor? Türkiye-Kore ilişkileri nereye gidiyor?

 

Bugünlerde Türkiye’de hangi devasa projeden veya yatırımdan söz edilse, meselenin bir ayağında Güney Koreli şirketleri görmek mümkün. Nükleer santral ihalesinden hızlı trene, şehir çöplerini kullanarak elektrik üretiminden demir çelik yatırımlarına, elektronikten otomotive kadar Kore şirketleri artık hayatımızın her alanında. Bu şirketlerin tamamının ortak özelliği, ölçek itibarıyla dünya devi, bilinirlik açısından da dünya markası olmaları. Otomotivde Hyundai, Kia, Daweoo, Ssang Yong; elektronik ve mobil teknolojilerinde LG, Samsung ve SK; çelik üretiminde Posco; otomobil lastiğinde Kumho; saatte Romanson söz konusu markalardan akla ilk gelenler. Bu firmaların tamamının Türkiye’de ciddi operasyonları ve yatırımları var. Yatırımların değeri de her geçen gün artıyor.

Türkiye-Kore ilişkileri denilince öne çıkan konular sanayi ve teknoloji yatırımları ile ticari işbirlikleri olsa da iki ülke ilişkilerinin tek belirleyicisi elbette ekonomi değil. Türkiye ve Kore cumhuriyetlerinin ‘kardeş ülke’ olma gibi bir özelliği de bulunuyor. ‘Brother’, yani ‘kardeş’ kelimesi, Türkiye hakkında Kore’de en fazla duyacağınız ifadelerden. Kardeşliğin temeli, 1950-53 arasındaki Kore Savaşı’na dayanıyor. Sovyetler Birliği ve Çin destekli Kuzey Kore ordusunun Güney Kore’ye saldırmasıyla başlayan Kore Savaşı, Birleşmiş Milletler’in kuruluşundan sonra aldığı ilk uluslararası askerî müdahale kararının da gerekçesi olacaktır. Güney Kore’ye yardıma giden 16 ülkeden biri konumundaki Türkiye, daha o yıllarda Kore halkının gönlünü kazanır. Türk askerinin savaşta gösterdiği kahramanlıklara, bir de savaş yetimi çocuklara sahip çıkma gibi insani boyutların eklenmesi, Korelileri çok etkileyecektir.


Facebook'ta Payla